Parlament Estonii odrzucił plan przejścia w szkolnictwie na język estoński

06-12-18 Promocja 0 comment

We wtorek, 4 grudnia, estoński parlament Riigikogu nie poparł propozycji  największego ugrupowania  opozycji, konserwatywnej Partii Reform, przejścia we wszystkich przedszkolach i szkołach kraju na język estoński.

Zgodnie z planem reformistów, parlament miałby wystąpić do rządu z propozycją wprowadzenia w szkolnictwie  „jedynego języka estońskiego”.

Opozycji do przeprowadzenia projektu przez parlament zabrakło jednego głosu. Pomysł byłego ministra edukacji Jürgena Ligi poparło 50 ze 100 posłów.

Opozycyjna Partii Reform przed przyszłorocznymi wyborami do parlamentu zaczęła mocno skupiać się na  kwestiach języka estońskiego. I tak, pod koniec listopada grupa jej radnych w tallińskim ratuszu zaproponowała „przeznaczenie w 2019 roku dodatkowych 400 tys. euro z budżetu stolicy na nauczanie języka estońskiego w rosyjskojęzycznych przedszkolach”.  Reformiści wskazali, że fundusze na to można by pozyskać z projektu  „polityka informacyjna ratusza”, ponieważ, zdaniem opozycji, część tych środków idzie na rosyjską propagandową telewizję  „Pierwyj Bałtijskij Kanał”.

Pod naciskiem opozycji Partia Centrum musiała zareagować na tę kwestię. Latem minister edukacji Mailis Reps zaproponowała, żeby „w przyszłości” we wszystkich przedszkolach był  wykładany język estoński

Jak zaznaczyła, propozycja miała dotyczyć budżetu Estonii na lata 2019–2022.

Obecnie około połowa dzieci w wieku przedszkolnym, które mówią po rosyjsku w domu, uczestniczy w grupach  mających zaadoptować je środowisku estońskojęzycznym  lub chodzi do estońskiego przedszkola.

Po ukończeniu przedszkola z językiem rosyjskim 82% dzieci kontynuuje naukę w szkole podstawowej z rosyjskim językiem wykładowym . Z tych, którzy uczyli się w przedszkolu z grupami estońskojęzycznymi,   do szkoły rosyjskiej idzie 52 %.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium