Parlament Europejski krytykuje Azerbejdżan ws. Mehmana Husejnowa

20-01-19 Promocja 0 comment

Podczas ostatniego posiedzenia 17 stycznia br. Parlament Europejski poddał ostrej krytyce władze Azerbejdżanu za łamanie praw człowieka i przypadek blogera Mehmana Husejnowa.

Mehman Husejnow jest znanym azerbejdżańskim blogerem, który odsiaduje dwuletni wyrok za rzekome zniesławienie policji i fałszywe oskarżenia pod adresem władzy. Uwięziony  od trzech tygodni prowadzi strajk głodowy, który rozpoczął  po tym jak 26 grudnia postawiono mu nowe zarzuty, oskarżając o rzekome pobicie pracownika kolonii karnej Ali Abdalowa. Gdyby nie nowy zarzut, Husejnow wiosną br. zostałby zwolniony z więzienia. Nowa sprawa może jednak doprowadzić do tego, że bloger może zostać skazany na kolejne  5-7 lat pozbawienia wolności.

Husejnow stał się w Azerbejdżanie szeroko znany za sprawą swoich nagrań zamieszczanych w internecie. Bloger zrobił serię reportaży o korupcji na wyższych szczeblach władzy Azerbejdżanu –  wśród ministrów, posłów i oligarchów.

Władze wielokrotnie wszczynały sprawy karne przeciwko Husejnowowi i próbowały ograniczyć jego działalność. Pierwsza sprawa wymierzona w blogera została wszczęta latem 2012 roku: w tym czasie Mehmana oskarżono o chuligańskie zachowanie względem funkcjonariuszy policji. W związku z tym Husejnow został pozbawiony możliwości opuszczenia Azerbejdżanu; bloger próbował bezskutecznie walczyć z tym zakazem.

Decydującą dla Husejnowa okazała się sonda uliczna, którą przeprowadził w lutym 2017 r. na ulicach Baku. Bloger pytał mieszkańców Azerbejdżanu: „Czy gdyby prowadzili firmę, mianowaliby swoją żonę na zastępcę”? Konkretne nazwiska w sondzie nie padły, ale wszyscy rozumieli, że Husejnow swoim pytaniem nawiązuje do dekretu prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa, który mianował swoją żonę na stanowisko pierwszego wiceprezydenta.

Po opublikowaniu sondy organy ścigania powróciły do wcześniejszych wypowiedzi Husejnowa, w których bloger zarzucał policji tortury w czasie  jednego z jego wcześniejszych zatrzymań. Przeciwko Husejnowi złożono sprawę o zniesławienie i w marcu 2017 r. skazano go na dwa lata pozbawienia wolności.

Od czasu przedstawienia Husejnowowi nowych zarzutów, już około dwudziestu działaczy i członków partii Musawat przyłączyło się do prowadzonej przez blogera głodówki. Mehmana popiera także wiele organizacji pozarządowych oraz  środowisko międzynarodowe.

W trakcie ostatniego posiedzenia Parlamentu Europejskiego głos zabrało około dwudziestu posłów z różnych krajów, którzy ostro skrytykowali Baku i wezwali do wprowadzenia sankcji. Wyrażano opinie, że władze Azerbejdżanu od wielu lat ignorują własne zobowiązania, rażąco łamiąc prawa człowieka i normy demokracji. Deputowani skrytykowali lobbystów wśród europejskich polityków, którzy za pieniądze Azerbejdżanu przymykają oczy na pogwałcenie praw człowieka i starają się bronić Baku, podkreślając  znaczenie Azerbejdżanu jako dostawcy gazu dla Europy.

W wyniku tej  dyskusji Parlament Europejski przyjął rezolucję, krytykującą Azerbejdżan za masowe i rażące łamanie praw człowieka.

Źródło: ekhokavkaza.com, currenttime.tv

Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium