Parlament Gruzji przyjął poprawki do konstytucji

04-07-20 Promocja 0 comment

29 czerwca parlament Gruzji w trzecim czytaniu przyjął poprawki do konstytucji dotyczące reformy ordynacji wyborczej, zgodnie z którymi zmienione zostaną zasady podziału mandatów. Zmiany poparło 117 deputowanych partii Gruzińskie Marzenie, Sojusz Patriotów oraz posłowie niezależni, 3 parlamentarzystów głosowało przeciw. Deputowani Zjednoczonego Ruchu Narodowego i Europejskiej Gruzji zbojkotowali głosowanie.

Zgodnie z przyjętą nowelizacją, wybory parlamentarne w 2020 r. odbędą się wg. ordynacji mieszanej: liczba deputowanych wybieranych w systemie proporcjonalnym wzrośnie z 77 do 120 i odpowiednio liczba posłów wybieranych w systemie większościowym zostanie zmniejszona z 73 do 30. Proporcjonalna część wyborów odbędzie się przy progu wynoszącym jeden procent dla pojedynczych partii, natomiast próg dla bloków wyborczych będzie obliczany przez pomnożenie liczby partii w bloku przez jeden procent.

Przyjęte poprawki stanowią rezultat marcowego porozumienia zawartego między władzą a opozycją przy mediacji korpusu dyplomatycznego. Część opozycji postanowiła jednak zbojkotować głosowanie, ponieważ uważa, że władza nie spełniła ostatniego warunku umowy dotyczącego uwolnienia więźniów politycznych. Opozycja nadal domaga się zwolnienia z więzienia Giorgiego Ruruy, udziałowca opozycyjnego kanału telewizyjnego Mtawari Archi, który został zatrzymany w listopadzie 2019 roku za nielegalne posiadanie broni (29 czerwca Sąd Miejski w Tbilisi po raz czwarty nie przychylił się do wniosku o zwolnienie Ruruy za kaucją). Z kolei przedstawiciele Gruzińskiego Marzenia twierdzą , że o uwolnieniu więźniów politycznych nie może być mowy, ponieważ takich w Gruzji nie ma.

Źródło: sova.news, newsgeorgia.ge

Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium