Pierwsza rozmowa Putina z Zełenskim

13-07-19 Promocja 0 comment

Prezydent Rosji Władimir Putin po raz pierwszy przeprowadził rozmowę telefoniczną z nowym prezydentem Ukrainy Wołodymirem Zełenskim.

„Omawiane były kwestie uregulowania konfliktu w południowo-wschodniej części Ukrainy oraz wymiany osób przetrzymywanych w aresztach i więzieniach”, poinformował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Dalsza praca w tym kierunku będzie prowadzona na poziomie ekspertów. Rozmawiano też o możliwości przeprowadzenia spotkania w tzw. formacie normandzkim.

Z kolei strona ukraińska oświadczyła, że kluczowym tematem było uwolnienie ukraińskich marynarzy, którzy są przetrzymywani w Rosji pod zarzutem naruszenia rosyjskiej granicy w listopadzie ub.r. w Cieśninie Kerczeńskiej.

Putin dotychczas nie pogratulował Zełenskiemuzwycięstwa w wyborach prezydenckich. Kreml oświadczył po wyborach na Ukrainie, że poczeka na działania nowego ukraińskiego przywódcy w kwestii uregulowania konfliktu w południowo-wschodniej części kraju.

Inicjatywa rozmowy wyszła ze strony Zełenskiego, który już wcześniej wyraził gotowość spotkania z Putinem w dość szerokim gronie przywódców państw zachodnich czyli Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i USA

Jak podają media, dodatkowym powodem do rozmowy mógł stać się incydent z ostrzelaniem 10 lipca br. w Donbasie kolumny samochodowej z nowym gubernatorem Donbasu, w wyniku czego zginął jeden ukraiński żołnierz.

Prezydent Putin 11 lipca br. oświadczył, że jest gotów do rozmów z Kijowem w dowolnym formacie, lecz dopiero po sformowaniu nowego ukraińskiego rządu.

Źródło: newsru.com

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium