Pierwsze spotkanie Putina z nowym premierem Armenii

15-05-18 Promocja 0 comment

Prezydent Rosji Władimir Putin spotkał się w Soczi z liderem protestów ulicznych w Armenii, a od niedawna premierem tego kraju Nikolem Paszynianem.

Rosyjski przywódca życzył Paszynianowi  sukcesów w kierowaniu państwem oraz wyraził nadzieję, że stosunki między Moskwą a Erywaniem będą rozwijać się równie dynamicznie jak dotychczas.

Putin zaznaczył, że Rosja uważa Armenię za swojego strategicznego partnera w regionie Kaukazu, co potwierdzają statystyki współpracy gospodarczej. Rosyjskie inwestycje w gospodarkę ormiańską wynoszą 35% wszystkich zagranicznych inwestycji  w Armenii. 25% produkcji ormiańskiej znajduje nabywców na rynku rosyjskim. Putin podkreślił także zamiar kontynuacji współpracy obu  krajów na arenie międzynarodowej, m.in., w ramach ONZ.

Wg Paszyniana, strategiczny charakter  stosunków  Armenii i Rosji nie wymaga nawet dyskusji. Wyraził też zachwyt  nowymi rodzajami  rosyjskiego uzbrojenia, które zostały zademonstrowane podczas Defilady Zwycięstwa 9 maja br. Premier Armenii zaznaczył, że docenia wyważoną pozycję, jaką  Moskwa zajęła podczas ostatnich protestów ulicznych w ormiańskich miastach.

Źródło: newsru.com

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium