Pieskow: spotkanie Putina i Trumpa nie odbyło się z winy USA

14-11-17 Promocja 0 comment

Prezydenci Rosji i Stanów Zjednoczonych nie spotkali się podczas szczytu Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) we wietnamskim mieście Da Nang  z powodu nietypowych wymagań strony amerykańskiej, oświadczył rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Wg niego, Amerykanie nie wykazali się nawet minimalną elastycznością w ustaleniu szczegółów ewentualnego spotkania. „Strona amerykańska nie przedstawiła nam żadnej alternatywy: zaproponowano tylko jedną godzinę, która nie odpowiadała stronie rosyjskiej, oraz jedne miejsce, wynajmowane przez Amerykanów”. Doprowadziło to do tego, że rozmowy, na których zależało Waszyngtonowi, nie odbyły się.

Donald Trump zamierzał omówić z Władimirem Putinem kryzysy w Syrii, na Ukrainie oraz problem uregulowania sytuacji z północnokoreańskim programem nuklearnym.

Wyjeżdżając z Da Nang Putin żartem obiecał ukarać urzędników, którzy nie potrafili zorganizować jego spotkanie z prezydentem Stanów Zjednoczonych.

Dotychczas prezydenci obu krajów widzieli się jedynie podczas szczytu grupy G20 w Hamburgu w lipcu br. Spotkanie przywódców APEC stwarzało okazję do kontynuowania rozmów, które wydawały się pewne. Mimo deklaracji za równo urzędników amerykańskich, jak rosyjskich na drugie spotkanie Putina i Trumpa będzie trzeba poczekać.

Źródło: newsru.com

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium