Po Kirgistanie przywództwo w ODKB przejmuje Rosja

30-11-19 Promocja 0 comment

28 listopada br. w Biszkeku (stolica Kirgistanu) odbył sie szczyt ODKB: Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OUBZ) (ros. Организация Договора о Коллективной Безопасности – ОДКБODKB) – układu zbiorowego bezpieczeństwa w skład którego wchodzi 6 krajów WNP. Po roku sprawowania przewodnictwa przez Kirgizję prezydent tego kraju  Sooronbaj Dżeenbekowprzekazał stery organizacji Władimirowi Putinowi .

Putin od razu oznajmił, że priorytetem pozostaje “podtrzymanie wysokiej gotowości” sił pokojowych organizacji. Jako drugi cel zostało wymienione poszerzenie kręguprzyjaciół”. Przypomnijmy, że kilkakrotnie do dołączenia do szeregów ODKB było zapraszane NATO, na razie bezskutecznie .

Na uroczystym posiedzeniu szczytu Putin, w swoim wystąpieniu, wspomniał, że w nadchodzącym 2020 r. zaplanowane są huczne obchody 75. rocznicy Wielkiego Zwycięstwa w Wojnie Ojczyźnianej 1941-1945, . Rosyjski prezydent zaprosił na nie wszystkich obecnych na szczycie,  a także wojskowe kontyngenty państw członków ODKB czyli Armenii, Białorusi, Kazachstanu, Kirgizji i Tadżykistanu.

Warto dodać, że status obserwatora w tej organizacji mają Afganistan i Serbia

Źródło: https://www.kommersant.ru/doc/4173462 


Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium