Pobicie dziennikarza w Tadżykistanie

30-05-20 Promocja 0 comment

Abdullo Gurbati, dziennikarz portalu informacyjnego Asia-Plus w Tadżykistanie, został zaatakowany podczas robienia reportażu o konsekwencjach powodzi błotnej w obwodzie chatlońskim w południowo-zachodniej części kraju.

Do incydentu doszło rano 29 maja, kiedy Gurbati odwiedził wioskę Ujali. Dziennikarz został zaatakowany obok namiotów, w których przebywali ludzie dotknięci klęską żywiołową. Dziennikarza zaatakowało trzech mężczyzn, którzy przyjechali na miejsce zdarzenie samochodem. Jeden z nich przedstawił się jako przewodniczący społeczności wiejskiej.

Gurbati złożył zawiadomienie w lokalnej komendzie policji podając numer rejestracyjny samochodu, którym przyjechali napastnicy. Poinformował również funkcjonariuszy o tym, że świadkami jego pobicia byli lokalni mieszkańcy.

Jest to już drugi w tym miesiącu atak na Abdullo Gurbati. 11 maja został on pobity w Duszanbe przez dwóch zamaskowanych mężczyzn. Niedawno dziennikarz otrzymał także kilka telefonów z groźbami, a na portalach społecznościowych pojawił się film, w którym nazwano go zdrajcą ojczyzny. Organizacje międzynarodowe potępiły atak na Gurbatiego i wezwały rząd Tadżykistanu do odnalezienia osób odpowiedzialnych za ataki.

Po pobiciu w Ujali przedstawiciele służby prasowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, do którego portal Asia-Plus zwrócił się o komentarz, poinformowali, że lokalne organy ścigania zbadają wszystkie okoliczności incydentu i znajdą sprawców, dodali jednocześnie, iż sprawców pierwszego ataku sprawców nie udało się zidentyfikować .

Abdullo Gurbati współpracuje z portalem informacyjnym Asia-Plus od ponad roku. Wśród materiałów przygotowanych przez niego, były publikacje na temat ścigania rekrutów oraz podnoszenia cen żywności. Dziennikarz pisał również o funkcjonowaniu placówek medycznych w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Wcześniej Gurbati pracował w Centrum Dziennikarstwa Śledczego w Tadżykistanie.

Źródło: Fergana News

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium