Podróż historyczna szlakiem powstania styczniowego

25-09-17 Promocja 0 comment

23 września SEW zorganizowało podróż historyczną szlakiem powstania styczniowego po Warszawie. Podroż zorganizowano dla studentów Studiów Wschodnich , którzy są aktualnie na kursie języka polskiego w Polonicum UW i od 2 pażdziernika rozpoczną rok akademicki w SEW UW. Podróż prowadził wykładowca kontraktowy płk rez. Tadeusz Krząstek.

Studenci zwiedzili Muzeum Wojska Polskiego, na dziedzińcu którego odbywał się piknik historyczny polskich spadochroniarzy dziedziczących tradycje 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Stanisława Sosabowskiego wsławionej bojami w  operacji Market Garden we wrześniu 1944r. oraz 6 Pomorskiej Dywizji Powietrzno-Desantowej- słynnych Czerwonych Beretów. We wnętrzu zapoznano się z eksponatami ukazującymi historię państwa polskiego epoki Piastów, Jagiellonów, Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Szczególne zainteresowanie wzbudziły u studentów cenne pamiątki  z powstań  narodowych, walk o niepodległość i granice w latach 1914-1921,  historii Drugiej Rzeczypospolitej i  walk narodu polskiego w drugiej wojnie światowej. Studenci z krajów wschodnich zaskoczeni byli wielkim bogactwem muzeum, wspaniałymi dziełami batalistów polskich upamiętniającymi wielkie triumfy oręża polskiego.

Kolejnym i punktami pracy było wzgórze z Krzyżem Romualda Traugutta i  rejon Cytadeli Warszawskiej. Pod krzyżem zapalony został jak co roku znicz z szarfą SEW UW. Podróż wpisała się na trwałe w plan edukacji studentów z krajów wschodnich i jest  dla nich nie tylko ciekawą formą poznawania historii ale także stołecznego miasta.

Zapraszamy do zapoznania się z fotografiami z podróży