Polska-Ukraina: 100 lat myśli politycznej – relacja z konferencji

15-10-18 Promocja 0 comment

W dniu 12 października 2018 w Ostrogu (Ukraina) odbyła się międzynarodowa konferencja „Polska-Ukraina: 100 lat myśli politycznej”. Była to druga z cyklu dorocznych konferencji badania koncepcji polsko-ukraińskiej współpracy im. Henryka Józewskiego i Wasyla Mudrego ustanowionej przez Wschodnioeuropejski Uniwersytet im. Lesi Ukrainki w Łucku oraz Studium Europy Wschodniej. Konferencja zorganizowana została przez Studium Europy Wschodniej, Narodowy Uniwersytet „Akademia Ostrogska”, Ambasadę RP w Kijowie i Konsulat Generalny RP w Łucku. Studium Europy Wschodniej reprezentowali dyr Jan Malicki, płk. Tadeusz Krząstek i mgr Aleksandra Gryźlak.

W konferencji, która odbyła się w Sali Senatu Akademii Ostrogskiej udział wzięli najważniejsi polscy i ukraińscy znawcy tematu, którzy wygłosili szereg niezwykle interesujących referatów. Ceremonię otwarcia poprowadził rektor Ігор Пасічник. Po słowach wprowadzenia nastąpiło niezwykle donośne wydarzenie – płk Tadeusz Krząstek, w uznaniu jego olbrzymich zasług dla badania historii relacji polsko-ukraińskich otrzymał z rąk rektora Пасічникa tytuł doktora honoris causa. Po ceremonii uhonorowania płk. Krząstka rozpoczęła się merytoryczna część konferencji. Pełna lista prelegentów oraz tematy ich wystąpień dostępne są tutaj.

Dyr Jan Malicki, będący profesorem honorowym Akademii Ostrogskiej wygłosił dla studentów wykład zatytułowany „Polsko-Ukraińska współpraca w ramach przedwojennego ruchu prometejskiego”. Wykład wzbudził ogromne zainteresowanie studentów, którzy obdarzyli dyr. Malickiego gromkimi brawami. Bardzo duża frekwencja podczas wykładu świadczyła o jego wysokiej randze.

Po wykładzie dyr. Malickiego odbył się panel dyskusyjny dyskusyjny Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa zatytułowany „Wyzwania dla stosunków polsko-ukraińskich”. W panelu, którego moderatorką była Bogumiła Berdychowska uczestniczyli Олег Дубіш, Ігор Ільюшин, Ігор Коцан, Jacek Kluczkowski, Jan Malicki, Ігор Пасічник, Stanisław Stępień.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=vCj5yc1WjlA[/embedyt]

Na koniec dnia odbyła się prezentacja wystawy „Wielki Projekt” autorstwa płk. Tadeusza Krząstka. Wyeksponowane w pięknym gmachu biblioteki Akademii Ostrogskiej plansze poświęcone Unii Hadziackiej wzbudziły niezwykłe zainteresowanie gości. Płk. Krząstek osobiście oprowadził zgromadzonych po wystawie, tłumacząc im zawiłe losy Unii, która miała odmienić losy ówczesnej Polski i Ukrainy. Konferencję zakończyło oficjalne przekazanie bibliotece Akademii Ostrogskiej publikacji wydanych przez Studium Europy Wschodniej.

13 października, tuæ przed opuszczeniem Ostroga część uczestników konferencji odwiedziła dawny polski cmentarz. Rok temu płk Krząstek wraz z grupą studentów Studium dokonał oczyszczenia terenu cmentarza. Cmentarz, przez wiele lat zapomniany zarówno przez Polaków, jak i Ukraińców, dzięki ogromnej pracy płk. Krząstka wrócił na mapę miejsc niezwykle ważnych dla polskiej pamięci narodowej. Podczas wizyty zapalono symboliczny znicz na mogile Bohaterów Wojny 1920 roku.