Ponad 10 tys. dzieci w Gruzji nigdy nie chodziło do szkoły

18-03-21 Promocja 0 comment

Ministerstwo Edukacji zgromadziło dane, zgodnie z którymi 10 404 dzieci i nastolatków w Gruzji w wieku od 6 do 16 lat nigdy nie uczęszczało do szkoły.

Dzieci te stanowią 1,7 procent populacji Gruzji. Nie tylko nie mają wykształcenia, ale w ogóle nie ma ich w bazie informacyjnej systemu szkolnictwa kraju.

Państwowy program identyfikacji dzieci i młodzieży nie uczęszczającej do szkoły został wdrożony we wrześniu 2020 roku. Do tego czasu dzieci te pozostawały praktycznie niewidoczne, a co za tym idzie, nie istniał żaden mechanizm pozwalający na ich ponowne włączenie do systemu szkolnictwa.

Teraz, gdy Ministerstwo zakończyło identyfikację dzieci pozbawionych możliwości kształcenia, rozpocznie się nowy etap przedsięwzięcia. Pracownicy Ministerstwa Edukacji skontaktują się z rodzicami, opiekunami i/lub przedstawicielami prawnymi każdego dziecka z listy i będą rozwiązywać każdy problem indywidualnie.

„Naszym celem jest, aby dzieci albo poszły do szkoły, albo by zaoferowano im specjalne usługi edukacyjne. W prace te zaangażowani będą pracownicy socjalni oraz kuratorzy sądowi” – podało ministerstwo.

Według UNESCO, 61 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji szkolnej.

Źródło: jam-news.net

Opracowanie: BIS –  Biuletyn Informacyjny Studium