Ponad połowa Ukraińcy uważa za słuszne postępowanie karne wobec Petra Poroszenki

30-06-20 Promocja 0 comment

Większość Ukraińców uważa, że postępowanie karne przeciwko byłemu prezydentowi Petrowi Poroszence jest sprawiedliwe. Świadczą o tym wyniki sondażu, przeprowadzonego przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii, opublikowane 29 czerwca.

Respondenci zostali zapytani, czy śledztwo przeciwko Poroszence jest karą za łamanie prawa i walką o sprawiedliwość, czy też obecne władze z przyczyn politycznych prześladują byłego prezydenta. O sprawiedliwości śledztwa  jest przekonanych 51% Ukraińców, przeciwnego zdania jest 30% badanych. Z kolei 19% stwierdziło, że nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie.

Przypomnijmy, że Poroszenko jest podejrzewany przez Prokuratora Generalnego o skłanianie szefa Służby Wywiadu Zewnętrznego (SWZ) Jehora Bożka do wydania łamiącego prawo polecenia  mianowania  kontrowersyjnego Serhija Semoczki na stanowisko zastępcy szefa SWZ.

Dodajmy, że Parlament Europejski  obiecał uważnie śledzić sprawę piątego prezydenta Ukrainy, przestrzegając ukraińskie władze przed wykorzystywanie prawa  w celach politycznych. Poinformowali  o tym,  szef delegacji Parlamentu Europejskiego do Komisji Parlamentarnej UE – Ukraina Witold Waszczykowski oraz wiceszef tej delegacji Traian Basescu, a także szef delegacji Parlamentu Europejskiego do Zgromadzenia Parlamentarnego EURONEST Andrius Kubilius.

Źródło: Ukraińska Prawda

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium