Posiedzenie wyjazdowe SEW w Grodnie

03-10-17 Promocja 0 comment

W dniach 28-30 września 2017 pracownicy naukowi i administracyjni Studium Europy Wschodniej w ramach posiedzenia wyjazdowego wizytowali Grodno. Podczas wyjazdu omówiono kwestie związane z obecnym funkcjonowaniem oraz przyszłymi kierunkami rozwoju Studium. Delegacja Studium odwiedziła również miejsca pamięci związane z historią Polski i Polaków, m.in. Cmentarz Farny, Cmentarz w Sopoćkinie, Cmentarz Wojenny.

Wizyta w Grodnie rozpoczęła się od posiedzenia kadry naukowej i administracyjnej Studium. Po zakończeniu obrad cała delegacja miała możliwość odwiedzenia ruin zamku króla Stefana Batorego, zapoznania się z jego historią i postępem prac badawczych, jakie są w nim obecnie przeprowadzane. Następnie delegacja odwiedziła założony z inicjatywy ks. Józefa Muczyńskiego cmentarz Farny, gdzie złożone zostały znicze na grobach zasłużonych dla Grodna Polaków. Cmentarz Farny jest nie tylko miejscem pamięci, ale tez stopniowo popadającym w ruinę zbiorem dzieł sztuki funeralnej wybitnych polskich rzeźbiarzy. Na cmentarzu pochowani są m.in. Eliza Orzeszkowa z partnerem Stanisławem Nahorskim, generał Wojska Polskiego Adam Mokrzecki z synem, rzeźbiarz Bolesław Szyszkiewicz, prezydent Grodna Edward Listowski , żołnierze polscy polegli w 1919 i 1920, obrońcy Grodna z 1939 r, w tym grób 13-letniego Tadeusza Jasińskiego. Po oddaniu honorów wybitnym Polakom tam pochowanym delegacja udała się w pieszą podróż śladami polskiej historii Grodna.

Ostatni dzień wizyty rozpoczął się kolejnym posiedzeniem pracowników dydaktycznych i administracyjnych. Po jego zakończeniu delegacja Studium udała się do Konsulatu RP w Grodnie, gdzie odbyło się spotkanie poświęcone tematyce Grodka, jego historii, przemian społecznych, demografii i polityki. Po zakończeniu spotkania delegacja odwiedziła ruiny fortyfikacji z czasów II wojny światowej, cmentarz w Sopoćkinie, gdzie znajduje się grób gen. bryg. Józefa Olszyny-Wilczyńskiego oraz ok. 110 żołnierzy Wojska Polskiego zamordowanych przez sowietów w rejonie Sopoćkina. Wyjazd zakończył się wizytą na białoruskiej części Kanału Augustowskiego.

Zapraszamy do zapoznania się ze zdjęciami z wyjazdu.