Praga: Premierzy V4 i Austrii rozmawiali o energii i migracji

21-01-20 Promocja 0 comment

Premierzy państw członkowskich Grupy Wyszehradzkiej V4 (Czech, Słowacji, Polski i Węgier) spotkali się w czwartek(16.01.) w Pradze w towarzystwie kanclerza Austrii. Tematami rozmów były m.in. polityka klimatyczna UE oraz energetyka czyli zagadnienia, co do których stosunek krajów V4 i Austrii często jest rozbieżny.

Spotkanie odbyło się w budynku Muzeum Narodowego w Pradze. Czeski premier Andrej Babiš najpierw przywitał się z polskim premierem Mateuszem Morawieckim, premierem Węgier Viktorem Orbanem i premierem Słowacji Peterem Pellegrinim.

Mniej więcej po godzinie dołączył do nich kanclerz Austrii Sebastian Kurz, który przybył na szczyt V4 po raz pierwszy od czerwca 2018 r.

Na początku konferencji prasowej A. Babiš pochwalił udział kanclerza Austrii w spotkaniu, a także wspomniał o kluczowych tematach. Szefowie rządów mówili między innymi o potrzebie zwalczania nielegalnej migracji, a także ograniczenia biurokracji w instytucjach UE.

Jeżeli idzie o odejście UE od węgla, za które Republika Czeska powinna otrzymać prawie 15 miliardów koron, Babiš wspomniał, że chodzi o kwestię porozumienia.

„Mogliśmy się spodziewać więcej, ale to wynik negocjacji. Wolelibyśmy, aby było więcej , ale 14,7 miliarda to pieniądze, które z pewnością pomogą regionom ”, ocenił A. Babiš.

Kurz podkreślił natomiast, że dla jego kraju ważne jest, by odejście od energii węglowej a właściwie rekompensata, którą UE zamierza zapewnić, nie była wykorzystywana do wprowadzania energii jądrowej. Tę bowiem kraje V4 nadal zamierzają wykorzystywać w ramach miksu energetycznego.

Spotkanie odbyło się w rocznicę samospalenia studenta Jana Palacha, którego pamięć politycy uczcili. Przypomnijmy, że Jan Palach podpalił się właśnie nieopodal Muzeum Narodowego 51 lat temu – na znak protestu przeciwko okupacji Czechosłowacji przez wojska Układu Warszawskiego.

Źródło: Novinky

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny studium