Prawie 60% Rosjan chcą zmian

07-11-19 Promocja 0 comment

W Rosji rośnie liczba tych, którzy chcą gruntownych zmian w kraju. Takie oczekiwania wyraziło 59% respondentów  sondażu przeprowadzonego przez Centrum Analityczne Jurija Lewady oraz Moskiewskie Centrum Carnegie.

W porównaniu z badaniami z 2017 r. liczba ta wzrosła o 17%. Zdaniem 53% badanych niezbędnym warunkiem przemian jest reforma systemu politycznego.

Socjolodzy uważają, że wyniki te nie świadczą o gotowości Rosjan do wymianywładzy, ale są dowodem narastającego niezadowolenia społecznego. Rosjanie oczekują przed wszystkim  poprawy poziomu życia oraz wzrostu płac.

13% badanych chciałoby, żeby w kraju zmienił się prezydent. Jedynie 16% Rosjan uważa, że obecny przywódca Władimir Putin może zaproponować atrakcyjny plan zmian. Dwa lata temu uważało tak 25% respondentów.

Wg ekspertów, chociaż wśród mieszkańcy Rosji rośnie oczekiwanie zmian, większość z nich nie chce jednak ponosić ich ewentualnych negatywnych konsekwencji.

Wzrost niezadowolenia w dużej mierze związany jest z zainicjowaną w 2018 r. reformą emerytalną, która najmocniej uderzyła w zwykłych ludzi.

Źródło: newsru.com

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium