Premier Chorwacji jedzie do Bośni

10-11-16 Promocja 0 comment

chorwacjaNowy premier Chorwacji, Andrej Plenkovic, w pierwszą zagraniczną wizytą udał się do sąsiedniej Bośni. Jego przyjazd  ma pomóc w uspokojeniu politycznych sporów związanych z sytuacją bośniackich Chorwatów.

Istniejące w Bośni wewnętrzne napięcia związane ze statusem miejscowych Chorwatów, w tym pojawiające się koncepcje wydzielenia autonomicznej  „chorwackiej części” kraju, odbijają się na relacjach pomiędzy Chorwacją a Bośnią. Szczególnie negatywnie odbierane są w Bośni wszelkie przejawy popierania  przez władze w Zagrzebiu autonomicznych dążeń bośniackich Chorwatów, zaś niedawna wypowiedź chorwackiej prezydent Kolindy Grabar-Kitarovac, o  „poparciu nowego rozwiązania w odniesieniu do statutu Chorwatów w Bośni”, dolała oliwy do ognia.

Po mianowaniu na premiera w Zagrzebiu nowego lidera Chorwackiej Unii Demokratycznej (HDZ) – uznawanego za bardziej umiarkowanego oraz proeuropejskiego polityka A. Plenkovica, pojawiła się nadzieja na polepszenie stosunków miedzy sąsiadami (na marginesie można dodać, iż główną partią reprezentującą interesy Chorwatów w Bośni jest bośniacka HDZ). Sam premier zapowiedział w swoim pierwszym oświadczeniu, że poprawa relacji z Bośnią jest sprawą priorytetową.

Szef chorwackiego rządu udał się najpierw do stołecznego Sarajewa (na co zawsze nalegają i są wyczuleni Boszniacy), a dopiero potem  do innych miast zamieszkanych przez bośniackich Chorwatów. Za wcześnie na stwierdzenie czy wizyta w Bośni zapoczątkuje nowy etap relacji międzypaństwowych, tym bardziej, że jej odbiór jest rozbieżny. O ile bowiem bośniackie media podkreślają, iż chorwacki premier stwierdził, że wszelkie zmiany w konstytucyjnym porządku Bośni i Hercegowiny są wewnętrzną sprawą tego kraju, o tyle źródła chorwackie podkreślają, że obiecał wsparcie bośniackim Chorwatom.

Dodajmy, że tuż po zakończeniu wizyty Plenkovica w Bośni aresztowano 10 miejscowych Chorwatów, w związku z podejrzeniem popełnienia zbrodni przeciwko bośniackim Serbom podczas konfliktu z pierwszej połowy lat 90-tych. W zgodnej ocenie chorwackiego MSZ oraz przedstawicieli bośniackich Chorwatów fakt, iż nastąpiło to właśnie w tym czasie, może utrudnić zapowiadaną poprawę stosunków dwustronnych.

Źródło: balkaninsight.com, balkaninsight.com

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium