Premier Mołdawii na szczycie WNP: Nasze kraje mają ogromny potencjał rozwoju relacji

15-10-21 Promocja 0 comment

Nowy rząd Mołdawii zamierza prowadzić wyważoną i pragmatyczną politykę zagraniczną – oświadczyła premier Natalia Gavrilita na szczycie przywódców zdominowanej przez Rosję Wspólnoty Niepodległych Państw, który odbył się 15 października w trybie online. Premier mołdawskiego rządu podkreśliła, że mówi także w imieniu prozachodniej prezydent Mai Sandu.

„Ostatnie 30 lat były okresem przejściowym dla reprezentowanych tutaj państw. Republika Mołdowy nie jest wyjątkiem. Jesteśmy tutaj, jesteśmy gotowi rozmawiać i jesteśmy otwarci na konstruktywny dialog” – powiedziała Gavrilita.

Według szefowej mołdawskiego rządu, WNP daje Kiszyniowowi możliwość rozwoju stosunków handlowych.

„Rynki krajów WNP są dobrze znane mołdawskim producentom i eksporterom. Jesteśmy gotowi dostarczać konkurencyjnych i wysokiej jakości produktów rolnych i przemysłowych. Nasze kraje mają ogromny potencjał rozwoju stosunków, który nie został jeszcze w pełni wykorzystany” – powiedział Gavrilita.

Podkreśliła, że ważne jest usuwanie barier w wolnym handlu wewnątrz WNP.

„Fakt, że Mołdawia korzysta ze strefy wolnego handlu z UE, nie jest przeszkodą, wręcz przeciwnie, jest pozytywnym aspektem, m.in. z punktu widzenia otwierania zakładów produkcyjnych, zwiększania wspólnych inwestycji” – dodała premier.

Zdaniem Natalii Gavrility, Republika Mołdowy  oczekuje od krajów WNP bliskiej współpracy także  w sektorze energetycznym i szybkiego rozwiązania kwestii dostaw gazu ziemnego.

Źródło: Point.md

Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium