Prezydent Litwy cieszy się z „dążenia Ukrainy do pokoju”, ale jednocześnie krytykuje Federację Rosyjską

09-12-19 Promocja 0 comment

Prezydent Litwy Gitanas Nausėda przed spotkaniem „Normandzkiej Czwórki” w Paryżu wyraził zdecydowane poparcie dla Ukrainy i wezwał do międzynarodowej presji na Rosję.

Szef państwa litewskiego pochwalił „aspiracjeukraińskich władz do osiągnięcia pokoju na wschodniej Ukrainie, ale jednocześnie podkreśl, że wspierane przez Rosję grupy zbrojne nadal łamią zawieszenie broni.

Zdecydowanie popieramy suwerenność Ukrainy i jej integralność terytorialną. Widzimy dążenie Ukrainy do pokojowego rozwiązania konfliktu rosyjsko-ukraińskiego” powiedział G. Nausėda w komentarzu dla agencji BNS.

„Tymczasem grupy zbrojne wspierane przez Rosję nieustannie łamią porozumienie o zawieszeniu broni, ukraińscy żołnierze wciąż giną na wschodniej Ukrainie, cywile cierpią z powodu ostrzału. Bardzo ważne jest utrzymanie międzynarodowej presji na Rosję, aby wywiązała się ze swoich zobowiązań w ramach porozumień mińskichdodał prezydent.

W poniedziałek w Paryżu spotykają się liderzy państw „normandzkiej czwórki” w celu rozwiązania konfliktu W Donbasie. W spotkaniu biorą udział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zelenski, prezydent Rosji Władimir Putin, kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium