Prezydent Litwy: Reelekcja Andrzeja Dudy to utrzymanie pozytywnej dynamiki stosunków z Polską

13-07-20 Promocja 0 comment

Prezydent Litwy Gitanas Nausėda w poniedziałek pogratulował prezydentowi Polski Andrzejowi Dudzie ponownego wyboru i podkreślił znaczenie współpracy dwustronnej w dziedzinie obronności oraz  projektów infrastrukturalnych.

„Gratuluję mojemu przyjacielowi Andrzejowi Dudzie powtórnego zwycięstwa w wyborach prezydenckich. Życzę stabilności i sukcesu. Mam nadzieję na dalszą bliską współpracę między Litwą a Polską w dziedzinie bezpieczeństwa, obrony i infrastruktury regionalnej” – napisał na Twitterze G. Nausėda.

Nieco później, komentując wyniki wyborów prezydenckich w Polsce, prezydent Litwy powiedział, że ponowny wybór Dudy oznacza utrzymanie pozytywnej dynamiki dwustronnych dobrosąsiedzkich stosunków.

„W ostatnich latach intensywnie współpracowałem z polskim prezydentem. Bardzo ważne jest, abyśmy byli jednomyślni w wielu kwestiach, znaleźli kompromis w dziedzinie  projektów infrastrukturalnych i w zakresie naszych stosunków gospodarczych” – powiedział.

Według litewskiego przywódcy, w tym głosowaniu Polacy mieli możliwość wyboru między dwoma różnymi politykami reprezentującymi różne wartości. Jak zauważa prezydent Litwy, błędem jest założenie, że Andrzej Duda jest bardziej zorientowany na współpracę ze Stanami Zjednoczonymi niż z Unią Europejską: „Nie trzeba tu rysować czarno-białych obrazków, ponieważ Polska faktycznie chce współpracować z USA, a jednocześnie jest aktywnym członkiem UE” – dodał Gitanas Nausėda.

Długo napięte stosunki litewsko-polskie wyraźnie poprawiły się w ostatnich latach: G. Nausėda w ubiegłym roku swoją pierwszą zagraniczną wizytę złożył w Polsce, a w najbliższych dniach prezydent i premier Litwy spotkają się z Andrzejem Dudą z okazji 610. rocznicy bitwy pod Grunwaldem.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium