Prezydent Litwy ułaskawił dwóch rosyjskich szpiegów, otwierając drogę do wymiany z Moskwą

16-11-19 Promocja 0 comment

Prezydent Litwy Gitanas Nausėda ułaskawił dwóch rosyjskich obywateli skazanych za szpiegostwo, tym samym otwierając drogę do wymiany szpiegów z Moskwą.

Chodzi o Nikołaja Filipczenkę i Siergieja Moisiejenkę, przebywających obecnie w więzieniu na Litwie. Obaj zostali skazani za szpiegostwo w 2017 r. Prezydent uzasadnia, że zostali ułaskawieni na podstawie znowelizowanych przepisów Kodeksu Karnego regulujących wymianę szpiegów, które weszły w życie w tym tygodniu.

„Obecnie nie mam żadnych komentarzy na ten temat. Odpowiemy na wszelkie pytania w najbliższej przyszłości” powiedział w piątek rzecznik prezydenta Antanas Bubnelis w rozmowie z agencją BNS.

Według litewskich organów ścigania Filipczenko był pracownikiem Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej; wileński sąd skazał go na 10 lat więzienia. Z kolei sąd w Szawlach skazał Moisiejenko na 10 i pół roku więzienia za próbę rekrutacji litewskiego oficera.

Według źródeł BNS, Moskwa zgodnie z umową powinna teraz ułaskawić dwóch obywateli Litwy zatrzymanych w Rosji Eugeniusza Mataitisa i Aristidasa Tamošaitisa. W 2016 r. Sąd w Moskwie skazał Tamošaitisa na 12 lat więzienia, a sąd w obwodzie kaliningradzkim skazał Mataitisa mającego podwójne obywatelstwo Litwy i Rosji, na 13 lat więzienia, za szpiegostwo na rzecz Litwy.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium