Prezydent Ukrainy przeprowadził rozmowę telefoniczną z prezydentem USA

10-06-21 Promocja 0 comment

Prezydent Ukrainy jest bardzo zadowolony z rozmowy telefonicznej z Josephem Bidenem, która odbyła się 7 czerwca z inicjatywy strony amerykańskiej. Wołodymyr Zełenski powiedział o tym 8 czerwca w komentarzu dla ukraińskich mediów.

„Wczoraj odbyłem wspaniałą rozmowę z prezydentem Bidenem. Klarowną i merytoryczną. (…) Joe Biden zapewnił mnie o pełnym i bezwarunkowym wsparciu dla Ukrainy. (…) Mamy do omówienia wiele ważnych kwestii – bezpieczeństwo, integralność terytorialną, gospodarkę, energetykę, inwestycje bezpośrednie, technologię, współpracę w sferze obronności” – powiedział Zełenski.

Biuro Prezydenta Ukrainy usunęło z komunikatu na temat rozmowy Wołodymyra Zełenskiego z Josephem Bidenem informację o tym, że prezydent USA poparł integrację euroatlantycką Ukrainy i przestąpienie Kijowa do Planu Działań na rzecz Członkostwa w NATO (MAP). Zapytany o to prezydent Ukrainy nazwał korektę komunikatu „nieistotną”.

Dodajmy, że 14 czerwca w Brukseli odbędzie się szczyt państw NATO. Podczas spotkania będą omawiany kwestie rosyjskiej agresji na Ukrainę, jednak przedstawiciele ukraińskich władz na natowski szczyt nie zostali zaproszeni.

Na początku czerwca opiniotwórczy portal Zwierciadło Tygodnia powołując się na anonimowe źródło w Radzie Ministrów Ukrainy informował, że strony ukraińska i amerykańska omawiają możliwość rozmowy telefonicznej między prezydentami Joe Bidenem i Wołodymyrem Zełenskim w przeddzień szczytu przywódców USA i Rosji w Genewie (16 czerwca).

Źródło: Ukraińska Prawda 

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium