Prezydentowi Mołdawii grozi impeachment, miał przyjmować „worki pieniędzy z Rosji”

21-05-20 Promocja 0 comment

Mołdawska opozycja zamierza wszcząć procedurę impeachmentu wobec prezydenta Igora Dodona, jeżeli prokuratura generalna potwierdzi autentyczność nagrań wideo, zarejestrowanych przez byłego przywódcy Partii Demokratycznej, oligarchę Vlada Plahotniuca, który uciekł z kraju w połowie 2019 roku. Poinformował o tym 19 maja zastępca przewodniczącego parlamentu z ramienia opozycyjnej partii „Platforma DA (Godność i Prawda)” Alexander Slusar.

Dzień wcześniej opozycja opublikowała nagranie, na którym  prezydent Igor Dodon rzekomo otrzymuje od Vlada Plahotniuca worki z pieniędzmi. Według opozycji, są to środki z Moskwy na finansowanie prorosyjskiej Partii Socjalistycznej Mołdawii. Prezydent od razu oświadczył, że wideo zostało zmontowane przez odsuniętych od władzy oligarchów.

„To, co widzimy (na nagraniu – red.), wygląda bardzo poważnie, szczegółowo przestudiujemy ten film. Czekamy na odpowiedź prokuratury” – powiedział Slusar.

Dodajmy, że do wszczęcia procedury impeachmentu potrzeba poparcia co najmniej jednej trzeciej posłów, 101 osobowego mołdawskiego parlamentu.

Źródła: NewsmakerBlackseanews

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium