Prorosyjski premier Mołdawii przywozi z Moskwy tani gaz

21-11-19 Promocja 0 comment

Rosja zgodziła się obniżyć cenę dostarczanego Mołdawii gazu. Poinformował o tym 20 listopada wicepremier Rosji Dmitrij Kozak przy okazji wizyty w Moskwie mołdawskiego premiera Iona Chicu. Jest to pierwsza zagraniczna wizyta szefa prorosyjskiego rządu Mołdawii, który powstał 14 listopada.

Wg przedstawicieli władz FR, od 1 stycznia 2020 roku cena rosyjskiego gazu dla Mołdawii wyniesie 173 USD za tys. m3, tymczasem w tym roku Kiszyniów płacił za ten surowiec 235 USD za tys. m3.

Podczas spotkania z Ionem Chicu premier Rosji Dmitrij Miedwiediew powiedział, że spodziewa się nadrobić „stracone możliwości” w stosunkach z Mołdawią. Z kolei mołdawski premier zauważył, że „przyjechał do Moskwy, aby wznowić dialog” między oboma krajami.

Oprócz gazowej zniżki Kreml przygotował dla pierwszego od 10 lat prorosyjskiego rządu Mołdawii inne „prezenty” gospodarcze. I tak Moskwa rozważa udzielenie Mołdawii pożyczki w wysokości 300 mln USD na remonty infrastruktury drogowej. O tym, że nowe władze mołdawskie zwróciły się do Rosjan z taką prośbą poinformował wicepremier Dmitrij Kozak.

Ponadto obywatele Mołdawii pracujący w Federacji Rosyjskiej będą mogli liczyć na emerytury. Rozpoczęcie negocjacji w sprawie projektu umowy między Republiką Mołdowy a Federacją Rosyjską w zakresie świadczeń emerytalnych potwierdziła Parlamentarna Komisja ds. Polityki Zagranicznej i Integracji Europejskiej Mołdawii, a informacja o tym ukazała się dokładnie w dniu wizyty mołdawskiego premiera w Moskwie.

Przypomnijmy, że po dziesięcioletniej przerwie w Mołdawii władzę objęło ugrupowanie prorosyjskie –  Partii Socjalistów Republiki Mołdowy, której mniejszościowy rządu został powołany 14 listopada.

Źródła: Point.mdNewsmakerTASS

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium