Prorosyjski prezydent Mołdawii gratuluje Łukaszence wygranej w wyborach

10-08-20 Promocja 0 comment

Prezydent Mołdawii Igor Dodon pogratulował Alaksandrowi Łukaszence zwycięstwa w wyborach prezydenckich na Białorusi. Szef państwa poinformował o tym 10 sierpnia na swojej stronie na Facebooku.

„Gratuluję mojemu białoruskiemu koledze Alaksandrowi Grigoriewiczowi Łukaszence zwycięstwa w wyborach prezydenckich! W imieniu narodu mołdawskiego i własnym życzę mu wielu sukcesów w realizacji jego  celów dla dobra Republiki Białoruś” – napisał Dodon.

Igor Dodon był  czwartym przywódcą, który pogratulował Łukaszence wyboru na stanowisko prezydenta po raz szósty z rzędu. Jako pierwszy gratulacje złożył  prezydent Chin, a po nim  prezydenci Rosji i Kazachstanu.

Tymczasem  szefom innych państw nie spieszy się z gratulowaniem białoruskiemu prezydentowi zwycięstwa, gdyż zdaniem wielu komentatorów wybory nie spełniły standardów demokratycznych. Głosowanie, które miało miejsce 9 sierpnia odbyło się bez kontroli ze strony obserwatorów z ramienia OBWE, ZPRE czy innych organizacji międzynarodowych.

Po zamknięciu lokali wyborczych, kiedy władze poinformowały o wygranej Łukaszenki z około 70- procentową przewagą nad kandydatką opozycji Swiatłaną Ciechanouską, w wielu miastach Białorusi doszło do masowych protestów i starć z milicją. Zatrzymano ponad trzy tysiące osób, a ponad 50 demonstrantów i mniej więcej tyle samo funkcjonariuszy  zostało rannych.

Źródło: Infotag

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium