Protesty przeciwko aresztowaniom w nocnych klubach w Tbilisi

15-05-18 Promocja 0 comment

Poczynając od nocy z 11 na 12 maja pod gmachem parlamentu w stolicy Gruzji tysiące osób protestuje przeciwko nalotom policji na dwa tbiliskie kluby.

Akcja „Wyjdź na ulicę w imię naszej wolności” została zorganizowana przez członków ruchu Biały Szum jako kontynuacja spontanicznych protestów, które rozpoczęły się tuż po skierowanej przeciwko handlarzom narkotyków operacji specjalnej, przeprowadzonej przez służby mundurowe w klubach Bassiani i Cafe Gallery,. W trakcie nalotu aresztowano ponad 70 osób, wśród których było 8 dealerów. Według Ministerstwa Spraw Wewnętrznych do operacji przygotowywano się trzy miesiące, a decyzja o jej rozpoczęciu została podjęta przez sąd.

Tymczasem kilka osób, które były świadkami rewizji w Bassiani, stwierdziło, że widziało policję rozrzucającą narkotyki na terenie klubu, a następnie fotografującą je, aby przedstawić to jako dowód.

„Wszyscy wiemy, że ta operacja specjalna została poprzedzona przez brudną kompanię przeciwko gruzińskiemu życiu  klubowemu i niezależnym ruchom. Na czele akcji stoją organizacje kierowane przez faszystowskie grupy zaangażowane w prorosyjskie represyjne siły, które od kilku lat celowo walczą z najcenniejszym dorobkiem kultury młodzieżowej niepodległej Gruzji – ideami wolności, równości i solidarności” – powiedział dziennikarzom lider Białego Szumu Beka Cikariszwili.

Aktywiści Białego Szumu domagają się  liberalizacji polityki narkotykowej, a także dymisji premiera Giorgija Kwirikaszwilego i ministra spraw wewnętrznych Giorgija Gacharii. Organizatorzy akcji zapowiadają kontynuowanie protestów, dopóki ich żądania nie zostaną spełnione.

Premier Giorgi Kwirikaszwili zwrócił się do protestujących z apelem, aby nie wszczynali w Gruzji „makowej rewolucji” i podkreślił, że państwo w odniesieniu do handlarzy narkotyków będzie stosowało bezwzględną politykę, natomiast wobec ludzi zażywających narkotyki – liberalną. W przeciwieństwie do premiera, prezydent Giorgi Margwelaszwili powiedział, że Gruzja powinna wykonać krok w stronę liberalizacji polityki narkotykowej.

Źródło: newsgeorgia.ge, vestikavkaza.ru

Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium