Protesty przeciwko polityce prezydenta Turkmenistanu

02-07-20 Promocja 0 comment

Turkmeńscy aktywiści i migranci organizują protesty przeciwko prezydentowi Gurbangułowi Berdymuhamedowowi i polityce jego rządu. Protesty miały miejsce  w kilku krajach, w związku z 63. rocznicą urodzin prezydenta.

28 czerwca w Stanach Zjednoczonych  turkmeńscy działacze  zorganizowali jednocześnie dwie demonstracje, w Waszyngtonie przed ambasadą Turkmenistanu i w Nowym Jorku przed siedzibą ONZ, domagając się dymisji prezydenta Berdymuhamedowa. W przededniu urodzin Berdymuhamedowa czyli 26 czerwca,  turkmeńscy migranci protestowali również w Stambule.

Uczestnicy demonstracji podkreślali, że  turkmeńskie władze, ukrywając prawdziwą sytuację dotyczącą obecności koronawirusa, narażają życie obywateli kraju, poza tym  nie uznają klęski żywiołowej, która dotknęła wschodnie regiony Turkmenistanu pod koniec kwietnia, i nadal nie zapewniły pomocy ofiarom.

Oficjalny Aszchabad w żaden sposób nie skomentował zagranicznych akcji protestu, natomiast zdaniem ekspertów  mają one duże  znaczenie w kontekście informowaniu  międzynarodowej społeczności o sytuacji w Turkmenistanie.

Źródło: Radio Azatlyk

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium