Przerwa w rosyjsko-amerykańskich rozmowach ws. uregulowania kryzysu w Donbasie

15-05-18 Promocja 0 comment

Rosja i Stany Zjednoczone zrobiły  przerwę w omawianiu kwestii  politycznego uregulowania konfliktu na Ukrainie, oświadczył wiceszef rosyjskiej dyplomacji Grigorij Karasin. Moskwa liczy jednak na to, że przerwa ta nie będzie trwała długo.

Karasin nie ujawnił przyczyn wstrzymania rozmów. Wspomniał tylko, że ich kontynuacja wymaga woli obu stron. Oświadczył też, iż Moskwa dotychczas nie została poinformowała o wynikach ubiegło tygodniowego spotkania przywódców Niemiec, Francji i Ukrainy w Aachen.

Temat uregulowania konfliktu w południowo-wschodniej części Ukrainy będzie poruszony 18 maja br. podczas spotkania prezydenta Rosji Władimira Putina z Kanclerz Niemiec Angelą Merkel w Soczi.

11 maja br. Agencja informacyjna RBK poinformowała, że Władisław Surkow, który z ramienia Kremla sprawuję kuratelę nad współpracą z Abchazją oraz Osetią Południową jak również odpowiada za „kierunek ukraiński” polityki rosyjskiej, wkrótce może opuścić dotychczasowe stanowisko. Anonimowi informatorzy agencji tłumaczyli, że ma to związek z kryzysem strategii ukraińskiej oraz brakiem postępów w realizacji tzw. porozumień mińskich.

Źródło: newsru.com

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium