Przez Czechy ponownie przejeżdża konwój amerykański

31-05-18 Promocja 0 comment

Amerykański konwój wojskowy ponownie przejeżdża przez terytorium Republiki Czeskiej. Kilka pierwszych pojazdów z całkowitej liczby 400 wjechało przez zachodnią granicę w Rozvadovie we wtorek 29 maja br. wieczorem. Kolumna zmierza do Polski oraz krajów bałtyckich, gdzie odbędą się ćwiczenia NATO Saber Strike 2018.

Pierwsza część kolumny liczy 170 pojazdów wojskowych i 300 osób. W Rozvadovie sprawdzano stan techniczny pojazdów, zaś kilku żołnierzy udało się do pobliskiego baru w celu posilnienia się. Podczas postoju pojazdy zostały przyozdobione czeskimi i amerykańskimi flagami na znak stuletej przyjaźni czesko-amerykańskiej.

Druga część konwoju powinna wjechać do Czech w czwartek 31 maja. Składać się będzie z transporterów opancerzonych Styker, pojazdów humvee, samochodów dostawczych i ciężarowych.

Amerykański konwój najwięcej emocji budził podczas przejazdu przez terytorium czeskie w roku 2015. W latach kolejnych sytuacja się uspokoiła. „W trakcie przejazdu nie zaplanowano żadnych pokazów publicznych”, oświadczyła major Vlastimila Cyprisová ze Sztabu Generalnego Armii Republiki Czeskiej.

Manewry wojskowe Saber Strike 2018 to jedno z działań NATO na rzecz umocnienia bezpieczeństwa. Ćwiczona jest na nich koordynacja koolektywnej obrony każdego z członków NATO, w tym Czech.

„Dla armii czeskiej przejazd konwoju jest okazję do zademonstrowania wsparcia dla kraju przyjmowanego,  oraz do nabycia doświadczenia w planowaniu i organizowaniu międzynarodowego transferu ”, stwierdził dyrektor sekcji wsparcia czeskiego MSZ Jaromír Zůna.

Manewry Saber Strike odbęda  się  od 3 do 15 czerwca w Polsce, Estonii, na Łotwie i Litwie. W ćwiczenniach udział weźmie ponad 18 tysięcy żołnierzy z 19 krajów.

Źródło: Novinky

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium