„Przyjaciele Putina” po raz kolejny spotykają się na Krymie. Celem jest legitymizacja rosyjskiej okupacji półwyspu

06-11-19 Promocja 0 comment

W Jałcie, na okupowanym przez Federację Rosyjską Krymie, w dniach 7-8 listopada będzie miała miejsce dwudniowa, jak piszą Rosjanie jubileuszowa, międzynarodowa konferencja „Krym w współczesnym kontekście międzynarodowym”. Według organizatorów, wezmą w niej udział  „wybitne postacie polityczne i publiczne z całego świata czyli przedstawiciele partii politycznych, dużych organizacji biznesowych i publicznych, międzynarodowi eksperci, obrońcy praw człowieka, naukowcy, pedagodzy, dziennikarze oraz przedstawiciele stowarzyszeń młodzieżowych z 25 państw, m.in. Grecji, Izraela, Włoch, Chin, USA, Ukrainy, Francji i Japonii”.

Organizatorzy czyli – stałe przedstawicielstwo tzw. „Republiki Krym” przy prezydencie Federacji Rosyjskiej oraz Centrum Biznesu i Kultury tzw. „Republiki Krym” – zapewniają, że celem konferencji jest przyczynienie się do „pokojowego rozwiązania konfliktu za pomocą dyplomacji publicznej”. Według władz okupacyjnych Krymu, „reprezentanci tzw. publicznej dyplomacji  wspólnie z przedstawicielami rosyjskiego MSZ będą mogli podzielić się z zagranicznymi gośćmi konferencji swoim doświadczeniem oraz zasugerować sposoby przywrócenia konstruktywnych stosunków z Rosją”.

W trakcie konferencji ma być zaprezentowany raport ekspertów na temat legalności referendum przeprowadzonego na Krymie w marcu 2014 roku. Zdaniem organizatorów, raport ten przyczyni się do szerzenia „prawdziwych informacji na temat życia mieszkańców półwyspu oraz swobodnego wyboru narodu krymskiego”. 

Ponadto, w ramach konferencji tradycyjnie odbędzie się posiedzenie „Międzynarodowego StowarzyszeniaPrzyjaciół Krymu”.

Na zakończenie tegorocznego Forum jego uczestnicy przyjmą wspólną deklarację.

Przypomnijmy, że nie jest to pierwsze tego typu wydarzenie w ostatnim czasie. Według rosyjskich, prokremlowskich mediów,  w połowie października na Krym mieli przybyć „przedstawiciele ukraińskiej diaspory z różnych krajów świata, w tym z Polski”, którzy uznali półwysep za integralną część Federacji Rosyjskiej oraz zaapelowali do Zachodu o zniesienie sankcji gospodarczych.

Organizacje zrzeszające mieszkających w Polsce Ukraińców,  w tym Związek Ukraińców w Polsce, stanowczo oświadczyły, że nie wysyłały żadnych swoich delegatów na okupowany Krym i podkreśliły, że półwysep należy do Ukrainy, a obecnie znajduje się pod rosyjską okupacją.

Źródło: Wiadomości KrymuSputnikNasz Wybór, bsaic.ru

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium