Przykarpacki Uniwersytet Narodowy przyznał tytuł doktora honoris causa rektorowi UW, prof. Marcinowi Pałysowi

06-07-20 Promocja 0 comment

Rada Naukowa (Senat) Przykarpackiego Uniwersytetu Narodowego imienia Wasyla Stefanyka w Iwano-Frankiwsku, z którym Studium Europy Wschodniej ma bliską i owocną współpracę, przyznał tytuł doktora honoris causa rektorowi UW, prof. Marcinowi Pałysowi. Decyzja została podjęta na posiedzeniu Senatu w dniu 26 czerwca, na wniosek Wydziału Nauk o Ziemi.

Oba uniwersytety od lat są w bliskiej współpracy, czego najbardziej widocznym owocem jest owocem jest wspólny projekt odbudowy przedwojennego Obserwatorium Astronomiczno-Meteorologicznego UW na górze Pop Iwan w Czarnohorze. Gmach Obserwatorium obecnie pozostaje w zarządzie Uniwersytetu Przykarpackiego.

Oto wypowiedz rektora Cependy o rektorze Pałysie:

– W ciągu ostatnich lat Pan Rektor podjął duży wysiłek w celu realizowania jednego z najważniejszych strategicznych projektów, nie tylko w relacjach Uniwersytetu Warszawskiego i Przykarpackiego, ale również w relacjach Polski i Ukrainy – odnowienia byłego Obserwatorium UW na górze Pop Iwan w Czarnogórze, który będzie nie tylko potężnym naukowym ośrodkiem jako Międzynarodowa Stacja Naukowa ’Obserwatorium’, ale jednocześnie symbolem bratnich więzi Ukraińców i Polaków – mówi prof. Igor Cependa, rektor Uniwersytetu Przykarpackiego.

Wypada przypomnieć, że nie jest to pierwszy doktor honorowy z UW. Także poprzedni rektorzy UW byli honorowani tytułem doktorów honoris causa w Iwano-Frankiwsku – Rektor Piotr Węgleński w 2002 roku oraz Rektor Katarzyna Chałasińska-Macukow w 2013 roku. Dowodzi to wieloletniej nadzwyczajnej bliskości obu uczelni oraz pozycji, jaką na tamtejszym uniwersytecie posiada UW.

Współpraca z Przykarpackim Uniwersytetem Narodowym, a szczególnie projekt odbudowy Obserwatorium od wielu lat koordynowana jest przez Studium Europy Wschodniej. Poza Obserwatorium jest to współpraca przy organizacji budowanego właśnie w Mikuliczynie ‘’Centrum Wymiany Młodzieży Akademickiej Ukraina-Polska’’, bliskie współdziałanie w ramach ‘’Konsorcjum UW i Uniwersytetów Ukraińskich’’ i inne.

Korzystając z tej okazji chciałbym nie tylko pogratulować Rektorowi Pałysowi, ale także podziękować Rektorowi Cependzie, którego działania sprawiły, że współpraca między naszymi uniwersytetami jest wręcz modelowa – realizując wspólne wizje troszczymy się o wzajemną przyjaźń i zrozumienie, będąc przy tym przekonanymi, że najważniejsze jest kształcenie elit. Ale należy także podkreślić, iż fakt, że kolejni rektorzy UW, po zakończeniu kadencji, otrzymują doktorat honoris causa Uniwersytetu Przykarpackiego podkreśla nie tylko bliskość współpracy, ale oznacza wielkie uznanie dla UW i pragnienie utrzymania i pogłębiania tej współpracy – powiedział dyr. Jan Malicki, Studium Europy Wschodniej UW.

Marcin Pałys – polski chemik, doktor habilitowany nauk chemicznych, profesor nadzwyczajny, prorektor 2008-2012, rektor UW w kadencjach 2012–2016 i 2016–2020, członek zarządu European University Association.

Igor Cependa – ukraiński historyk, profesor dr hab., prorektor w latach 2006-2012, następnie rektor Przykarpackiego Uniwersytetu Narodowego im. Wasyla Stefanyka w kadencji 2012-2019 oraz od 2019. Wcześniej, w latach 1996-1999 i 2002-2006 w dyplomacji, pracował w Ambasadzie Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej.