Przywódcy państw bałtyckich: cięcia w unijnym budżecie zagrażają polityce klimatycznej

02-12-19 Promocja 0 comment

Prezydent Litwy oraz premierzy Łotwy i Estonii wydali wspólne oświadczenie, w którym zwrócili uwagę, że kolejny długoterminowy budżet UE nie pozwoli osiągnąćpostulowanych przez komisję Europejską celów polityki klimatycznej

Premier Estonii Jüri Ratas, premier Łotwy Krišjānis Kariņš i prezydent Litwy Gitanas Nausėda wystosowali w piątek wspólny list do szefów państw i rządów Unii Europejskiej.

Przywódcy państw bałtyckich podkreślają, że budżet Unii Europejskiej na lata 20212027 powinien pomóc państwom członkowskim UE w osiągnięciu postępów w walce z globalnym ociepleniem, ale cięcia budżetowe zagrożą temu celowi. Politycy protestują również, przeciwko zmniejszeniu dofinansowania polityki spójności czy polityki rolnej, dowodząc, ze środki te zostaną wykorzystane na inwestycje zapobiegające zmianom klimatu.

Zdaniem szefów krajów, następny długoterminowy budżet Unii Europejskiej jest głównym instrumentem osiągnięcia przez Europę neutralności klimatycznej.

Zdaniem przywódców Estonii, Łotwy i Litwy, aby osiągnąć założoną w długoterminowej unijnej strategii do 2050 r. neutralność klimatyczną państw Unii należy przeznaczyć na ten cel ponad dwie trzecie PKB krajów regionu.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium