Putin i Trump przeprowadzili „krótką rozmowę” w Buenos Aires

04-12-18 Promocja 0 comment

Pomiędzy prezydentami Rosji i Stanów Zjednoczonych Władimirem Putinem oraz  Donaldem Trumpem podczas szczytu G20 w Buenos Aires wywiązała się „krótka rozmowa”, poinformował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, nie podając żadnych jej szczegółów.

Przywódca Stanów Zjednoczonych praktycznie w ostatniej chwili odwołał zaplanowane kilka tygodni wcześniej spotkanie z Putinem. Powodem tej decyzji stał się incydent w Cieśninie Kerczeńskiej.

Wg Pieskowa, Putin „w wyczerpujący sposób” przedstawił jego okoliczności przywódcom Francji i Niemiec.

25 listopada br. Federalna Służba Bezpieczeństwa ostrzelała trzy ukraińskie okręty, które próbowały przedostać się przez Cieśninę Kerczeńskią na Morze Azowskie. Zatrzymano je wszystkie wraz z załogami.

Wg Departamentu Stanu USA, warunkiem wznowienia dialogu rosyjsko-amerykańskiego jest zwolnienie ukraińskich marynarzy i powrót okrętów na Ukrainę.

Kreml twierdzi, że incydent był  prowokacją władz w Kijowie. Strona ukraińska utrzymuje, że to Rosjanie ponoszą odpowiedzialność za to, co się wydarzyło.

Tymczasem analiza danych radiolokacyjnych wskazała, że do staranowania ukraińskiego holownika doszło na  wodach m międzynarodowych (przyp.red)

Źródło: newsru.com

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium