Putin nakazał zaostrzyć zasady dostępu do broni

12-05-21 Promocja 0 comment

Po tragedii w jednej ze szkół Kazania prezydent Rosji Władimir Putin nakazał zaostrzyć zasady sprzedaży broni. Odpowiednie polecenie otrzymał szef Gwardii Narodowej (Rosgwardia) Wiktor Zołotow.

W wyniku strzelaniny w gimnazjum w Kazaniu zginęło co najmniej 9 osób, 21 trafiło do szpitala. Stan niektórych z nich jest krytyczny. Nie są to niestety ocenyostateczne. Niektóre media piszą o 23 poszkodowanych. Wśród ofiar i rannych przeważają dzieci.

Sprawcą tragedii jest 19-o letni były uczeń Ilnaz Galawijew. 26 kwietnia br. usunięto go ze szkoły za duże zaległości w nauce. Dwa dni później Galawjew otrzymał pozwolenie na broń. Kilka dni przed atakiem sprawca zaczął prowadzić blog na jednym z portali społecznościowych, w którym pisał, że jest bogiem i ujawnił, że wszystkich nienawidzi.  Sprawca ataku jest w rękach policji.

Podobny incydent zdarzył się w 2018 r. w miejscowości Kercz na Krymie. Uczeń tamtejszego technikum użył ładunku wybuchowego i strzelby myśliwskiej, zabijając 20 osób. Po dokonaniu masakry popełnił samobójstwo.

Już wtedy władze zamierzały zaostrzyć przepisy dot. handlu bronią, ostatecznie jednak nic z tych planów nie wyszło.

Źródło: newsru.com