Putin spotkał się z Erdoganem

29-07-18 Promocja 0 comment

W kuluarach jubileuszowego 10-go szczytu krajów BRICS w Johannesburgu doszło do spotkania prezydentów Rosji i Turcji.

Wg rosyjskiego przywódcy, stosunki dwustronne pomiędzy tymi krajami  są w tej chwili znakomite : „Widoczne to jest na przykładzie rozwiązywania kryzysów, mam na uwadze kryzys syryjski, jak również w sferze gospodarki. Wszystkie nasze wspólne duże projekty są realizowane zgodnie z planem”. Putin dodał, że solidarność pomiędzy Rosją a Turcja „wywołuje zazdrość niektórych państw”.

Recep Erdogan wyraził nadzieje na dalszą efektywną współpracę w dziedzinie wojskowości, handlu, kultury i turystyki. Strona turecka spodziewa się, że w br. kurorty tureckie odwiedzi około 6 mln Rosjan.

Spotkanie prezydentów odbyło się za zamkniętymi drzwiami.

Rosyjsko-tureckie zbliżenie, do którego doszło w ostatnim czasie, wywołuje niepokój w Waszyngtonie. W połowie lipca br. Biały Dom poinformował, że prowadzi rozmowy z Ankarą ws. zakupu przez stronę turecką systemów rakietowych Patriot, które mają stanowiąc alternatywę dla rosyjskich S-400.

Przywódcy państw BRiCS (organizacja ta jednoczy Brazylię, Rosję, Indię, Chiny oraz RPA) porozumieli się w Johannesburgu ws. przeciwdziałania protekcjonizmowi w polityce oraz wprowadzeniu zaporowych ceł na wybrane towary, co w ostatnim czasie zrealizował prezydent USA Donald Trump.

Źródło: newsru.com

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium