Rekordowa ilość gazu przyjęta przez terminal LNG w Kłajpedzie

11-07-19 Promocja 0 comment

W czerwcu terminal skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Kłajpedzie przyjął rekordową ilość gazu – około 2,4 terawatogodziny gazu poddano regazyfikacji i przeniesiono do systemu przesyłowego.

Jest to o prawie 200% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Także w czerwcu terminal LNG regazyfikował 1,5-krotnie więcej gazu niż jest  zużywana na Litwie.

W związku z tym obecnie importowana przez Kłajpedę  ilość LNG zaspokaja   zapotrzebowanie trzech krajów bałtyckich — oświadczył operator terminalu, „Klaipėdos nafta”.

„W ciągu kilku miesięcy cena regazyfikowanego LNG konkurowała z ceną gazu przesyłanego rurociągami, więc importerzy, którzy mogą kupować z wielu źródeł, korzystają z okazji, aby obniżyć koszty. W czerwcu osiągnięto maksymalne wykorzystanie terminalu, co doprowadziło do znacznego zwiększenia szybkości regazyfikacji” — napisano w komunikacie prasowym „Klaipėdos nafta”.

96% gazu importowanego na Litwę w czerwcu to gaz sprowadzany  przez terminal LNG. Większość — prawie 91% — została dostarczona z Norwegii.

Część „czerwcowego” gazu została wysłana do magazynu w łotewskim Inčukalns, a także do odbiorców łotewskich i estońskich.

W czerwcu terminal przyjął dwa duże gazowce, które dostarczyły 278 tysięcy metrów sześciennych LNG oraz trzy małe gazowce z 28,5 tysiącami metrów sześciennych LNG.

W tym roku z gazu z terminalu LNG najwięcej korzystały trzy firmy: największy odbiorca  gazu na Litwie, producent nawozów „Achema”, spółka-córka „Lietuvos energija” — „Lietuvos energijos tiekimas”, oraz grupa handlowa „Imlitex Holdings”.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium