Rosja ma już drugą szczepionkę na koronawirusa

17-10-20 Promocja 0 comment

Rosyjskie centrum wirusologii Wektor, mieszczące się w obwodzie nowosybirskim,zarejestrowało pod nazwą EpiWakKorona własną szczepionkę na koronawirusa.  O rejestracji drugiej już rosyjskiej szczepionki na SARS-CoV-2 poinformował prezydent  Władimir Putin.

Od sierpnia br. w obiegu znajduje się szczepionka Sputnik V, której wynalazcami są naukowcy z Centrum im. Gamalei. W niedługiej perspektywie oczekiwane jest dopuszczenie do użytku kolejnej szczepionki, opracowywanej przez Federalne Centrum imienia Czumakowa.

Masowe szczepienie Rosjan na koronawirusa może rozpocząć się już pod koniec października na początku listopada br. Potencjał produkcyjny rosyjskich zakładów medycznych pozwala na wyprodukowanie partii szczepionki, którą w ciągu roku można zaszczepić 70% mieszkańców kraju.

Nie wszyscy Rosjanie chcą jednak z tej możliwości skorzystać. Jak świadczy jeden z ostatnich sondaży, 73% badanych nie planuje zaszczepienia się.

W ciągu ostatniej doby w kraju potwierdzono 15150 nowych przypadków koronawirusa. Jest to rekordowy przyrost od początku epidemii.

Źródło: kommiersant.ru

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium