Rosja w najbliższym czasie przekaże Ukrainie okręty przejęte w Cieśnienie Kerczeńskiej

18-11-19 Promocja 0 comment

Trzy ukraińskie okręty wojenne, przejęte przez Rosję w wyniku incydentu w Cieśnienie Kerczeńskiej 25 listopada ub.r., w najbliższym czasie mają zostać przekazane Ukrainie, poinformował dziennik Kommiersant.

Ma do tego dojść najpóźniej do 9 grudnia br., czyli daty spotkania tzw. czwórki normandzkiej ( przywódcy Ukrainy, Rosji, Francji i Niemiec) w Paryżu. Okręty zostaną jednak zwrócone bez uzbrojenia i dokumentów.

MSZ Rosji komentując publikację Kommiersanta stwierdziło, że przekazanie okrętów nie ma związku z tzw. szczytem normandzkim, a Kijów może odebrać je w dowolnym momencie pod warunkiem zachowania ich jako dowodów rzeczowych.

Z kolei izba wyższa rosyjskiego parlamentu czyli Rada Federacji oświadczyła, że warunkiem zwrotu okrętów jest przyznanie się strony ukraińskiej do tego, że incydent w Cieśnienie Kerczeńskiej był aktem świadomej prowokacji.

Ukraińskie okręty zostały zatrzymane po drodze z Odessy do Mariupola pod zarzutem naruszenia rosyjskich wód terytorialnych. Podczas incydentu rosyjska straż graniczna ostrzelała ukraińskie okręty, raniąc trzech marynarzy. Wg Kijowa, to strona rosyjska złamała prawo międzynarodowe dopuszczając się aktu agresji na wodach międzynarodowych. Stanowisko Kijowa poparł Zachód

Źródło: newsru.com

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium