Rosja wydaliła dwóch czeskich dyplomatów. Republika Czeska uważa problem za rozwiązany

20-06-20 Promocja 0 comment

Rosja poinformowała w poniedziałek czeskiego ambasadora Vítězslava Pivoňkę o wydaleniu dwóch czeskich dyplomatów. Informację tę podała rzecznik czeskiego MSZ Zuzana Štíchová.

Według Štíchovej jest to spodziewana, symetryczna reakcja na taki sam krok ze strony Czech, które wydaliły rosyjskich dyplomatów na początku czerwca br. Rzecznik powiedziała, że ​​Republika Czeska uważa, iż tym samym istniejący konflikt został rozwiązany.

Przypomnijmy, iż dwa tygodnie temu Republika Czeska wydaliła dwóch pracowników rosyjskiej ambasady w związku z rzekomym  zagrożeniem dla czeskich urzędnikówsamorządowych – rosyjski dyplomata miał przywieźć do Pragi trującą rycynę. Czesi spodziewali się takiej reakcji.

Pod koniec kwietnia z czeskich służb wyciekły do prasy (​​tygodnik Respekt) tajne informacje. Gazeta napisała wtedy, że do Pragi przybył rosyjski dyplomata z rycyną. Trucizna była rzekomo przeznaczona dla czeskich polityków związanych z usunięciem z czeskiej stolicy pomnika marszałka Iwana Koniewa i zmianą nazwy placu przed ambasadą rosyjską w Pradze na cześć zamordowanego rosyjskiego opozycjonisty Borysa Niemcowa.

Według czeskiego premiera Andreja Babiša, cała historia została zmyślona.

Źródło: Seznamzpravy

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium