Rosja z powodu artykułu o Palachu zablokowała stronę Czeskiego Radia

20-07-21 Promocja 0 comment

Rosyjski Państwowy Urząd Kontroli Praw Konsumentów Rospotrebnadzor zablokował stronę rosyjskiej audycji Czeskiego Radia (ČRo), na której opublikowano artykuł o Janie Palachu, ponieważ rzekomo narusza on rosyjskie prawo. Według Czeskiego Radia w Rosji cała strona internetowa czeskiego radia jest niedostępna.

Adres URL (https://ruski.radio.cz/yan-palah-i-ego-posledovateli-8037218) figuruje obecnie na oficjalnej rosyjskiej liście zablokowanych witryn. Ze szczegółów wynika jedynie, że decyzję o wpisie do ewidencji podjęto 17 maja br.

Jak podał czeski serwer iRozhlas, urząd uzasadnił ograniczenie dostępu do serwisu tym, że artykuł informujący o samospaleniu studenta Jana Palacha promuje samobójstwo. Wspomniany tekst opisywał czyn 20-letniego Palacha, który w styczniu 1969 roku w centrum Pragi spalił się na znak protestu przeciwko sowieckiej okupacji Czechosłowacji. Artykuł zatytułowany “Jan Palach i jego zwolennicy” ukazał się już w 2001 roku, przypomina CRo na swojej stronie internetowej. 

Rosyjskie władze  twierdzą, że zablokowany został wyłącznie artykuł o Palachu, ale według czeskiej stacji radiowej Radiožurnál nie są dostępne całe strony Radia Prague International (zagraniczna audycja czeskiego radia) w języku rosyjskim: 

„Uważamy zablokowanie przez Rosję zagranicznej strony internetowej Radia Czeskiego za bezprecedensową cenzurę. To krok niedemokratyczny, naruszający e zasady wolności wypowiedzi. Czeskie Radio, jako niezależne medium służby publicznej, zdecydowanie sprzeciwia się rosyjskiej cenzurze ”, oświadczył rzecznik radia Jiří Hošna.

Sprawa została opisana przez szereg rosyjskich mediów. Ze względu na to, że strony radia korzystają z HTTPS, urząd nie mógł zablokować jednego konkretnego materiału, tylko  całą witrynę, zauważył na przykład serwer OVD-Info.

Jan Palach (ur. 11 sierpnia 1948 w Pradze, zm. 19 stycznia 1969 tamże) – student historii i ekonomii politycznej na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Karola w Pradze, który w proteście przeciwko agresji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację i powszechnej apatii czeskiego społeczeństwa 16 stycznia 1969 o godz. 16 dokonał aktu samospalenia przed Muzeum Narodowym na placu Wacława w Pradze.

Po proteście Palacha do końca kwietnia jeszcze 26 osób próbowało aktów samospalenia; 7 z nich zmarło. Sam  Palach w pozostawionym liście napisał: Mój czyn ma sens, ale nikt nie powinien go naśladować. Studenci powinni zachować życie, aby żywi wesprzeć walkę.”

Źródło: Novinky.cz

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium