Rosjanie opuszczają Karlowe Wary i sprzedają mieszkania – już ich na nie, nie stać

11-11-17 Promocja 0 comment

Bogaci Rosjanie zaczęli sprzedawać swoje mieszkania w Karlowych Warach.. Pracownicy agencji nieruchomości oceniają, że z powodu wyjazdów Rosjan, w tak zwanej strefie uzdrowiskowej jest na sprzedaż aż jedna piąta mieszkań.

Głównym powodem zubożenia Rosjan są zachodnie sankcje gospodarcze wprowadzone po aneksji Krymu i rozpoczęciu wojny na wschodzie Ukrainy. W najgorszym okresie wartość rubla w stosunku do Euro spadła aż o połowę. W praktyce oznaczało to, że Rosjanie poza granicami Rosji zbiednieli o 50 %. Obecnie decydują się na rezygnacje z dóbr luksusowych. Kilkadziesiąt drogich mieszkań w centrum miasta Karlowe Wary oraz na samej kolumnadzie z pijalniami wód sprzedany swego czasu za bardzo wysokie ceny, stoi pustych..

„Liczba pustych przez cały rok mieszkań w strefie uzdrowiskowej oscyluje wokół 70 i 80 procent,“ twierdzi rzecznik biura nieruchomości. Te domy duchów stoją  w strefie uzdrowiskowej w centrum miasta, natomiast   mieszkania za rozsądną cenę spoza centrum  podobno  natychmiast znajdują nabywców .

Odpływ bogatych Rosjan negatywnie wpłynął także na  obroty luksusowych sklepów w centrum. Również  restauracje zieją pustkami. „Bogatych Rosjan już tutaj nie ma. A ci, co pozostali, nie mają pieniędzy. Obroty spadły mi o 70 procent”, twierdzi sprzedawca czeskiej biżuterii.”.

Największy odpływ rosyjskich gości z czeskich uzdrowisk odnotowano w latach 2015 i 2016. W roku bieżącym śladowo wzrosła liczba przyjeżdżających Rosjan, niemniej jest to stale aż o ¼ mniej niż kiedyś.

W dodatku, wedle słów handlowców, a także właścicieli domów uzdrowiskowych, rosyjska klientela ostatnio uległa zmianie: „Rosyjscy turyści w chwili obecnej w ogóle nie robią zakupów. Nie mają po prostu pieniędzy”, twierdzi właściciel galerii z biżuterią. Podczas, gdy dawniej Rosjanie kupowali biżuterię na potęgę, dziś podobne sklepy po prostu omijają.

Źródło: Idnes

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium