Rosyjscy specjaliści pomogą w odbudowie katedry Notre-Dame?

19-04-19 Promocja 0 comment

Prezydent Rosji Władimir Putin zwrócił się do prezydenta Francji Emmanuela Macrona z propozycją zaangażowania najlepszych rosyjskich specjalistów w dzieło odbudowy katedry Notre-Dame, która została częściowo zniszczona w wyniku pożaru 15 kwietnia br.

W swojej odzewie Putin zaznaczył, że katedra jest symbolem historycznym Francji, „bezcennym skarbemkultury europejskiej i światowej, jedną z głównych świątyń chrześcijańskich”. Prezydent wspomniał także o bólu, który pożar Notre-Dame wywołał w sercach wielu Rosjan.

Francja z zainteresowaniem” rozważa propozycjęrosyjskiego przywódcy. „Jako Francuzi jesteśmy wzruszeni solidarnością, wyrażaną na całym świecie, między innymi, w takich krajach jak Rosja, które podzielają naszą kulturę, historię, tradycję chrześcijańską”, oświadczył członek komisji finansowejSenatu Francji Gerard Longuet.

Katedra Notre-Dame jest jedną z najbardziej znanych świątyń chrześcijańskich na świecie. Jej budowa rozpoczęła się w 1163 r. i trwała do 1345 r. Od 1806 r. w tej świątyni przechowywane są relikwie korony cierniowej.

Pożar 15 kwietnia 2019 r. był największym pożarem w historii Notre-Dame. Ostatecznie strażakom udało się opanować ogień i nie dopuścić do całkowitej katastrofy. Około 90% dział sztuki i innych cennych zabytków zostało uratowanych. Odbudowa świątyni może potrwać 5 lat.

Źródło: polit.ru

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium