Rosyjska ambasada w Pradze zaprzecza udziałowi Koniewa w okupacji z 1968 roku

10-06-18 Promocja 0 comment

Rosyjska ambasada w Pradze ogłosiła, iż w roku 1968 roku  w inwazji na Czechosłowację nie brał udział sowiecki marszałek Iwan Koniew. W dokumencie opublikowanym na Twitterze ambasada zareagowała w ten sposób na informację o tym, że dzielnica Praga 6 chce na tablicy pamiątkowej poświęconej Koniewowi umieścić wzmiankę o tym, że generał brał udział w inwazji.

Ambasada donosi w oficjalnym komunikacieskierowanym do starosty dzielnicy, iż Koniew ze względu na swój wiek w roku 1968 nie był już w dowództwie armii sowieckiej. Dane archiwalne nie potwierdzają jego udziału w przygotowaniach do inwazji.

Marszałek Koniew „z powodu swego wieku w kwietniu 1963 zakończył wykonywanie funkcji dowódczych w siłach zbrojnych Związku Sowieckiego i został oddelegowany do Grupy Inspektorów Generalnych Ministerstwa Obrony ZSRS”, pisze ambasada powołując się na informacje z archiwum centralnego rosyjskiego Ministerstwa Obrony. Jedyne, co łączy Koniewa z Czechosłowacją, jak głosi oświadczenie, faktdowodzenia operacją wyzwalania Pragi w maju roku 1945.

Według zapowiedzi urzędu praskiej dzielnicy, do końca czerwca na pomniku Koniewa ma być umieszczona tablica przedstawiająca jego działania pod koniec drugiej wojny światowej, podczas powstania w roku 1956 na Węgrzech i podczas okupacji Czechosłowacji w roku 1968.

Pomnika Koniewa budzi liczne kontrowersje, w przeszłości pojawiła się nawet inicjatywa jego usunięcia. Od dłuższego czasu jest on celem ataków, ostatnio 8. maja 2018, został oblany czerwoną farbą.

Natomiast w roku ubiegłym Moskwa wyraziła oburzenie z powodu zamalowania sprayem cokołu pomnika. „Jesteśmy oburzeni tym aktem wandalizmu do jakiegodoszło 23. listopada w Pradze, w stosunku do pomnika I.S. Koniewa, ,” oświadczyła wówczas rosyjska ambasada.

Źródło: Novinky

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium