Rosyjska Cerkiew Prawosławna: ingerencja władz ukraińskich w sprawy religijne nie wróży nic dobrego

15-01-19 Promocja 0 comment

Przedstawiciel Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej oświadczył, że „bezprecedensowa ingerencja” władz ukraińskich w sprawy religii nie skończy się dobrze dla tego państwa. Telewizja  Russia Today, która przeprowadziła z nim wywiad, nie wymieniając  swego rozmówcy  z nazwiska.

Przedstawiciel cerkwi stwierdził także, że „flirt władz ukraińskich z Konstantynopolem osiągnął swój szczyt”. Wg niego, Patriarchat Moskiewski nie zamierza prowadzić żadnego dialogu z władzami w Kijowie.

Prezydent Ukrainy Piotr Poroszenko podczas swojej ostatniej wizyty w mieście Winnica zaapelował do Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej o okazanie tomosu na potwierdzenie swojej kanoniczności. Patriarchat Moskiewski oświadczył, że ukraiński prezydent „widocznie uważa się za przywódcę religijnego, który ma prawo stawiania pytań należących wyłącznie do dziedziny religii”.

6 stycznia br. Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej wręczył metropolicie kijowskiemu Epifaniuszowi tomos czyli dokument potwierdzający autokefalię  Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej.

Źródło: news.mail.ru

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium