„Rosyjski Krym” Siarhieja Cichanoŭskiego

23-07-20 Promocja 0 comment

Portal wykrywający fake-newsy w Internecie „InformNapalm” w białoruskiej wersji opublikował materiał, z którego wynika, że na dwa lata przed rozpoczęciem działalności medialnej na Białorusi, bloger z ambicjami prezydenckimi, biznesmen Siarhiej Cichanoŭskiodwiedził okupowany przez Rosję Krym. Obecnie Siarhiej znajduje się w areszcie, a jego żona Światłanazostała kandydatką na urząd prezydenta.

Dlaczego  informacje te są  publikowane właśnie teraz? – Autorzy twierdzą, że 18 lipca opublikowano zrzut ekranu postu Cichanoŭskiego na Facebooku, w którym,życzenia z okazji Nowego Roku, bloger ilustruje grafiką z Dziadkiem Mrozem i Władimirem Putinemtrzymającym „Księgę dobrych uczynków”. Okazuje się, że post został opublikowany na profilu Cichanoŭskiego 31 grudnia 2016 roku. Ten sam post został zduplikowany przez niego na portalu społecznościowymVKontakte”.

7 marca 2017 r. na profilu Cichanoŭskiego pojawił się post Aleksandra Łucenki, w którym poinformował, że dzień wcześniej odwiedzili go znajomi, m.in. Cichanoŭski. Kluczowe jest to, że Łucenko w tym czasie mieszkał w Jałcie. Według niego przeniósł się tutaj ze względu na fakt, że przebywanie na terytorium kontrolowanym przez Ukrainę było dla niego niebezpieczne. Kolejna osoba na zdjęciu to Aleksandr Dobrow, prawosławny aktywista, pochodzący z Pawłogradu w obwodzie dniepropietrowskim, mieszkał na Ukrainie i w Rosji. W 2018 roku przeniósł się z Moskwy na  okupowany Krym. Będąc na Krymie, razem z Cichanoŭskim, Dobrow na facebook ogłasza, że w każdej chwili jest gotów umrzeć za Rosję.

InformNapalm” zwraca uwagę, że w czasie tej „krymskiej wycieczki” konto Cichanoŭskiego było „zasypane zdjęciami rosyjskich cerkwi z postami o rosyjskiej monarchii”. Zwraca się uwagę, że biznesmen w 2016 roku brał nawet udział w międzynarodowym festiwalu prawosławnych mediów „Wiara i Słowo” i , jak zapewniał, spotkał się z patriarchą Wszechrusi Cyrylem(Gundiajewem).

„Decyzja o ujawnieniu tych informacji została podjęta po dokładnej analizie wszystkich możliwych zagrożeń i konsekwencji dla Siarhieja Cichanoŭskiego” – pisze „InformNapalm”. – „ Dokonano dość trudnego wyboru: z powodu aresztowania Cichanoŭski nie mógł niczego wyjaśnić . Jednocześnie jego żona ŚwiatłanaCichanoŭska wykorzystując cały kapitał społeczny na prowadzenie kampanii wyborczej jest zmuszona korzystać ze wsparcia wielu ludzi wierzących w „misjonarską pracę” Cichanoŭskiego. Dotyczy to przede wszystkim przedstawicieli sił narodowych i patriotycznych”.

Autorzy miniśledztwa zwracają uwagę, że zdobyte przez nich informacje mogą tłumaczyć dlaczego Cichanoŭskinie odpowiedział jednoznacznie  na pytanie o przynależność państwową należącego do Ukrainy półwyspu.

„To naprawdę zaskakujące, że te informacje nie były wcześniej publikowane” – dodają przedstawiciele „InformNapalm. – „Wpisy i zdjęcia Cichanoŭskiego na Facebookuogólnie dostępne. Jeszcze więcej pytań rodzi się przy próbie wyjaśnienia, w jaki sposób osoba o wyraźnie prorosyjskich poglądach, była w stanie zdobyć znaczący kapitał społeczny w ciągu zaledwie roku swojej kariery blogera.  Przyczyną  może być nie tylko dominacja Rosji w białoruskiej przestrzeni informacyjnej, ale także  degradacja demokratycznych instytucji politycznych i długotrwała erozja tożsamości narodowej do jakiej doszło pod rządami Łukaszenki” – konkludują autorzy.

Źródło: Nasza Niwa, Biełta, BiełaPAN, Salidarnaść, Biełaruski Partyzan

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium