Rosyjski przewoźnik wstrzymuje loty samolotów Boeing 737 MAX

14-03-19 Promocja 0 comment

Rosyjskie linie lotnicze S7 wstrzymują wykonywanie połączeń lotniczych samolotami Boeing 737 MAX do momentu ukazania się raportu o przyczynach katastrofy lotniczej w Etiopii. Dotychczas decyzję o uziemieniu ww. samolotów podjęły przewoźnicy z Chin, Australii, Omanu, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i szeregu innych krajów. Linie lotniczy S7 są jedynym w Rosji przewoźnikiem, który korzysta z samolotów Boeing 737 MAX.

Do katastrofy w Etiopii doszło 10 marca br. Samolot lecący  z Addis Abeby do Nairobi rozbił się 6 minut po starcie. Wszyscy pasażerowie i załoga  (157 osób łącznie) zginęli. Wśród ofiar katastrofy znaleźli się obywatele 35 państw, w tym także Federacji Rosyjskiej.

Była to druga w ciągu ostatnich czterech miesięcy katastrofa lotnicza z udziałem samolotu Boeing 737 MAX. Do pierwszej doszło pod koniec października 2018 r. W Indonezji rozbił się wtedy samolot linii Lion Air. Śmierć poniosło 189 osób. Do obu tragedii doszło krótko po starcie samolotów. Ostateczne przyczyny obu katastrof zostaną podane po zakończeniu dochodzeń prowadzonych w tych sprawach.

Produkcja samolotów Boeing 737 MAX uruchomiona w 2011 r. była odpowiedzią na konkurencyjny europejski model spółki Airbus A320neo. Pierwsze samoloty zostały przekazane przewoźnikom lotniczym w 2017 r. 2 grudnia 2017 r. samolot Boeing 737 MAX otrzymały także PLL LOT.

Źródło: newsru.com

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studiuma