Rosyjski rząd obiecuje abolicję nielegalnym migrantom z Mołdawii, którzy wrócą do domu na wybory parlamentarne

06-12-18 Promocja 0 comment

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Rosji wspiera kampanię wyborczą prorosyjskiej Partii Socjalistycznej w Republice Mołdowy. Poinformował o tym 3 grudnia portal Deschide.md.

Według dziennikarzy taki wniosek należy wyciągnąć  z oświadczenia oficjalnych władz Rosji, w którym mowa, że Mołdawianie, którzy złamali tryb legalnego pobytu na terytorium Federacji Rosyjskiej, nie będą karani pod jednym warunkiem: jeśli powrócą do Mołdawii w terminie od 1 stycznia do 24 lutego (data wyborów parlamentarnych w Mołdawii – red.) i nie wrócą do Rosji przed początkiem marca, czyli po zakończeniu wyborów parlamentarnych.

Prorosyjski prezydent Mołdawii i przywódca Partii Socjalistycznej Igor Dodon napisał na swojej stronie na Facebooku, że zgodnie z decyzją Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Federacji Rosyjskiej, około 170 tysięcy obywateli Republiki Mołdowy, którzy złamali procedury wyjazdu i wyjazdu z Federacji Rosyjskiej, może skorzystać z  abolicji.

To nie pierwszy przypadek, kiedy Kreml okazuje wsparcie prorosyjskim siłom przed zaplanowanymi na 24 lutego wyborami parlamentarnymi. Wcześniej prezydent Mołdawii Igor Dodon po wizycie w Moskwie oświadczył, że Rosja od 1 stycznia 2019 na pół roku zniesie cła na niektóre kategorie mołdawskich towarów. Zdaniem części ekspertów, takie działania Kremla są prezentem przedwyborczym dla Igora Dodona, mającym na celu zwiększenia popularności jego ugrupowania  wśród mołdawskich wyborców.

Źródło: Deschide.md

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium