Rosyjskie MSZ „głęboko rozczarowane” wznowieniem przez USA sankcji przeciwko Iranowi

09-08-18 Promocja 0 comment

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji wyraziło „głębokie rozczarowanie” faktem wznowienia przez USA sankcji wobec Iranu, „zamrożonych” w styczniu 2016 r.

„Jest to ewidentny przykład  naruszenia przez Waszyngton rezolucji nr 2231 Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz lekceważenia norm prawa międzynarodowego”, napisano w komentarzu zamieszczonym na stronie internetowej resortu dyplomacji.

Moskwa jest przekonana, że Iran wypełnia wszystkie wzięte na siebie zobowiązania, co potwierdzają kontrole przeprowadzane przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA). Ich wyniki stanowią świadectwo „wyłącznie pokojowego charakteru irańskiego programu nuklearnego”.

Rosyjskie MSZ uważa, że wznowienie sankcji to nic innego, jak zemsta Stanów Zjednoczonych za inne działania, które nie są związane z programem nuklearnym.

„Jak dowodzi wieloletnie doświadczenie, niemożliwe jest zmuszenie Iranu do ustępstw poprzez wywieranie presji na ten kraj”.

Moskwa zamierza podjąć działania chroniące współpracę gospodarczą i handlową z Iranem.

8 maja br. prezydent USA Donald Trump ogłosił wycofanie się Stanów Zjednoczonych z porozumienia nuklearnego z Iranem. W związku z tym 6 sierpnia br. przywrócone zostały sankcje przeciwko temu krajowi.

Źródło: newsru.com

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium