Rosyjskie MSZ wskazało termin zakończenia budowy Północnego Potoku 2

02-04-21 Promocja 0 comment

Realizacja projektu Północny Potok 2 zostanie sfinalizowana do końca br., oświadczył wiceszef rosyjskiej dyplomacji Aleksandr Gruszko. „Jesteśmy całkowicie przekonani, że w ciągu wielu kolejnych lat projekt będzie symbolem zdrowej, trwałejwspółpracy energetycznej Rosji i krajów UE. W tym kontekście liczymy, że nie będą podejmowane żadne działania, które przeszkadzałyby w jego realizacji”.

Gruszko jednocześnie zaznaczył, że Moskwa spodziewa się przestrzegania norm prawa morskiego w rejonie budowy gazociągu. 1 kwietnia br. ukazała się informacja, że rejestruje się tam wzmożoną aktywność obcych okrętów wojennych. Spółka NordStream AG oświadczyła, że ich działania mogą mieć prowokacyjny charakter i doprowadzić do uszkodzenia gazociągu.

Północny Potok 2 miał być ukończony jeszcze w 2019 r. W realizacji tych planów przeszkodziły sankcje wprowadzone przez władze USA. W ich rezultacie z projektu zaczęli wycofywać się europejscy partnerzy Gazpromu.

Wg spółki Nord Stream AG, bezpośrednio zajmującej się budową, do 1 kwietnia br. zrealizowano 95% prac.

Źródło: lenta.ru