Rumunia: australijska korporacja wchodzi na rumuński rynek energetyczny

08-01-21 Promocja 0 comment

Komisja Europejska wyraziła zgodę na zakup aktywów  czeskiej grupy energetycznej ČEZ w Rumunii przez spółkę Macquarie Infrastructure and Real Assets (MIRA), która należy do korporacji Australian Macquarie Group. Transakcja powinna dostać jeszcze zgodę Rady Bezpieczeństwa  Rumunii, gdyż sieci energetyczne są uważane za strategiczne dla kraju.

Do porozumienia doszło w październiku 2020 roku. Grupa energetyczna ČEZ stopniowo pozbywa się swoich aktywów w Rumunii, Bułgarii, Turcji i Polsce, żeby skupić się na rynku czeskim. Majątek grupy w Rumunii zawiera 86 665 km sieci dystrybucji prądu oraz  przedsiębiorstwo dostarczaniu gazu z podłączeniem do 1.4 obiektów mieszkalnych i przemysłowych w południowo-zachodniej części kraju. Do ČEZ należy także jedna z największych farm wiatrowych w Europie (622 MW) koło miasta Fântânele oraz cztery małe elektrownie wodne w okolicy miasta Reșița.

W październiku, Eurohold Bulgaria kupiła aktywa czeskiej grupy w Bułgarii za 335 milionów euro. Wartość rumuńskiej transakcji nie została na razie ogłoszona, ale zakłada się, że jest o wiele większa.

Źródło:   emerging-europe.com

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium