Rumunia: ćwiczenia sił morskich “Posejdon 21”

02-03-21 Promocja 0 comment

Ponad 700 żołnierzy z sześciu państw bierze udział w ćwiczeniach morskich “Posejdon 21” zorganizowanych przez marynarkę wojenną Rumunii na Morzu Czarnym, w okresie od 26 lutegodo 3 marca. W ćwiczeniach uczestniczy m.in 13 okrętów wojennych, dziewięć samolotów oraz zdalnie kierowany robot podwodny. Członkowie wszystkich załóg zostali wcześniej podani dwutygodniowej kwarantannie i zaszczepieni przeciwko koronawirusowi. Z zaproszonych państw, tylko Bułgaria wycofała się, z powodu przypadków zachorowań na COVID wśród żołnierzy.

Ćwiczenia są częścią międzynarodowego programu szkoleniowego NATO – Combined Joint Enhanced Training, zatwierdzonego jeszcze podczas szczytu sojuszu w Warszawie w 2016 roku. Biorą w nich udział Francja, Grecja, Hiszpania, USA i Turcja.  “Posejdon 21”  ma na celu sprawdzenie zdolności NATO do  szybkiego reagowania sił sojuszniczych w ciągle zmieniającym się kontekście bezpieczeństwa regionalnego.

Scenariusz zakłada m.in. przeprowadzenie walki podwodnej, neutralizację morskich min, wspólne działania przeciwko lotnictwu przeciwnika oraz  frachtowanie uszkodzonego okrętu.

Źródło:  Radio Romania Libera

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium